آبفا نخستین دستگاهی که تکلیف قانونی خود را محقق کرده است

آبفا نخستین دستگاهی که تکلیف قانونی خود را محقق کرده است

معاون استاندار قم در افتتاحیه نیروگاه خورشیدی آبفا؛

آبفا نخستین دستگاهی که تکلیف قانونی خود را محقق کرده است

ظرفیت تأمین برق استان را از انرژی خورشیدی داریم/می‌توانیم صادرکننده باشیم

معاون هماهنگی امور اقتصادی و منابع انسانی استاندار قم گفت: ما اگر بتوانیم مساحت بیابانی کویری استان قم را به نیروگاه‌های خورشیدی تجهیز کنیم نه‌تنها قادر به تأمین برق مورد نیاز استان هستیم بلکه صادرکننده نیز خواهیم بود.

به گزارش روابط عمومی شرکت آب و فاضلاب استان قم، مهندس مهرداد غضنفری در مراسم بهره‌برداری از فاز دوم نیروگاه خورشیدی شرکت آب و فاضلاب استان قم، این شرکت را از جمله دستگاه‌های پیش‌قدم در راه‌اندازی نیروگاه خورشیدی در استان دانست و اظهار داشت: آبفا نخستین دستگاهی در استان است که توانسته تکلیف قانونی خود را در خصوص تأمین 20 درصد برق مصرفی از انرژی‌های تجدید پذیر محقق کند.

وی شرکت آب و فاضلاب را در این زمینه الگویی برای سایر دستگاه‌های اجرایی استان دانست و گفت: سایر دستگاه‌های استان باید از این اقدام خوب و ارزشمند که هم در راستای سیاست‌های دولت و هم در راستای صرفه‌جویی و افزایش بهره‌وری دستگاه است، الگوبرداری کنند.

معاون هماهنگی امور اقتصادی و منابع انسانی استاندار قم نیروگاه خورشیدی آبفا را یک مدل انگیزشی بسیار مناسب برای کسانی که مشتاق به حرکت در این زمینه هستند، دانست و از مجموعه مدیریت و کارکنان شرکت آب و فاضلاب در خصوص اقدامات انجام شده قدردانی کرد.

غضنفری در ادامه سخنان خود هزینه‌های پایین، عدم نیاز به فناوری پیشرفته، استهلاک کم و عدم نیاز به منابع سوخت و آب را از جمله مزایای استفاده از انرژی‌های تجدید پذیر دانست و از خورشید به عنوان یک راکتور هسته‌ای طبیعی نام برد و خاطرنشان کرد: این منبع سرشار از انرژی می‌تواند بهترین جایگزین برای سوخت‌های فسیلی باشد.

معاون هماهنگی امور اقتصادی و منابع انسانی استاندار قم ایران را یکی از کشورهای پتانسیل بالا در زمینه استفاده از انرژی خورشیدی دانست و یادآور شد: کشور ما با توجه به جغرافیای طبیعی که در آن قرار دارد توان تولید 60 هزار مگاوات برق را دارد.

وی با بیان اینکه تجهیز مناطق بیابانی فرصتی برای استفاده از انرژی تجدید پذیر پاک و ارزان را فراهم می‌آورد تصریح کرد: این موضوع بخشی از تکلیف ما در حوزه اقتصاد مقاومتی است که بر درون‌زایی، استفاده از ظرفیت‌های کشور و افزایش بهره‌وری تاکید دارد.

غضنفری با تاکید بر اینکه اقتصاد مقاومتی یک نسخه شفابخش برای نجات اقتصاد ایران از وضع موجود است، شاه‌کلید اقتصاد مقاومتی را بخش خصوصی دانست و اظهار داشت: در این زمینه اتکا به سمت استفاده از ظرفیت‌های داخلی و رویکرد نیز به سمت سرمایه‌گذاری بخش خصوصی است.

وی با بیان اینکه باید مسیر را برای سرمایه‌گذاری بخش خصوصی هموار کنیم یادآور شد: سرمایه‌گذاران متعددی در این زمینه مراجعه می‌کنند که لازم است دستگاه‌های اجرایی مسیر را تسهیل کنند.

معاون هماهنگی امور اقتصادی و منابع انسانی استاندار قم با اشاره به اینکه باید برای سرمایه‌گذاران توانمند در این عرصه فرش قرمز پهن کنیم گفت: متأسفانه در برخی از دستگاه‌های اجرایی مقاومت‌هایی در این زمینه مشاهده می‌شود که باعث ناامیدی سرمایه‌گذار است.

وی برنامه‌ریزی استان را در خصوص استفاده از انرژی خورشیدی مورد توجه قرار داد و ابراز داشت: ما اگر بتوانیم مساحت بیابانی کویری استان قم را به نیروگاه‌های خورشیدی تجهیز کنیم نه‌تنها قادر به تأمین برق مورد نیاز استان هستیم بلکه صادرکننده نیز خواهیم بود.

غضنفری ورود 20 مگاوات برق به مدار را از جمله برنامه‌های سال جاری استان برشمرد و خاطرنشان کرد: پروژه بزرگ 500 مگاواتی نیز در عرصه حوض سلطان نیز در برنامه داریم که البته این پروژه زمان‌بر خواهد بود.

پایان خبر/

موضوع: اخبار عمومی
نسخه چاپ  |  دریافت PDF  |  آخرین تغییر: ۱۳۹۷/۳/۳  |  تعداد بازدید: ۳۹۵  |  کاربر: مهدی جعفری