نقش موثر روحانیت در زمینه فرهنگ سازی فرهنگ سازی مصرف بهینه آب

نقش موثر روحانیت در زمینه فرهنگ سازی فرهنگ سازی مصرف بهینه آب

وزیر نیرو در دیدار با مراجع عنوان کرد:

نقش موثر روحانیت در زمینه فرهنگ سازی فرهنگ سازی مصرف بهینه آب

وزیر نیرو بر بهره گیری از حمایت گروه های مرجع در فرهنگ سازی مصرف آب خبر داد و گفت: نقش روحانیت در این زمینه چشم‌گیر است که با توجه به موقعیت ویژه‌ای در افکار عمومی دارند و امیدواریم با این همکاری دوران سازگاری با کم‌آبی را آغاز کنیم.

به گزارش روابط عمومی شرکت آب و فاضلاب استان قم، وزیر نیرو در دیدارهای خود با مراجع عظام تقلید در قم با بیان اینکه ما در کنار مسائل عمومی مرتبط با وزارت نیرو دغدغه آب و برق را نیز داریم اظهار کرد: امسال براساس گزارشات در 50 سال اخیر خشک‌ترین سال بوده است و از ابتدای مهرماه با گذشت چهار ماه از سال آبی سال 96 مشکلات زیادی داشته‌ایم و امیدواریم باران رحمت بر مردم ما نازل شود.

وی با بیان اینکه از این پس خشکسالی را نباید به عنوان حادثه‌ای غیرمترقبه قلمداد کنیم گفت: ما باید به این موضوع به عنوان یک فرصت نگاه کنیم تا به نحوه مصرف صحیح این ماده حیاتی بیشتر بپردازیم و امیدواریم با برنامه‌ریزی بهتر بتوانیم از این منبع به نحو مناسب‌تری استفاده کنیم.

وزیر نیرو گفت: در عرصه آب و برق جامعه ما مصرف زده است و متناسب با منابع محدودی که در اختیار داریم مصرف نمی‌کنیم چراکه در 50 سال گذشته سیر نزولات کاهش داشته و جمعیت افزایش پیدا کرده است.

وی با اینکه باید دقت کنیم که آب را چگونه مصرف می‌کنیم، آب شرب اولویت نخست وزارت نیرو دانست و گفت: دولت وظیفه خود می‌داند که به هر نحو منابع لازم را تأمین کند اما در بخش کشاورزی نیازمند تغییرات جدی هستیم؛ استفاده از الگوی کشت مناسب و آبیاری بهینه باید در اولویت باشد و اینجا نیازمند همکاری دولت و مردم هستیم و در این زمینه نقش گروه‌های مرجع حیاتی است.

دکتر اردکانیان گفت: ما دست یاری به سوی تمام گروه‌های مرجع در جامعه که از یک سو مورد اعتماد مردم و از سوی دیگر مطلع از واقعیات و محدودیت‌ها و شرایط و اقتضائات حاکم بر کشور هستند دراز می‌کنیم؛ خصوصاً نقش روحانیت در این زمینه چشم‌گیر است و موقعیت ویژه‌ای در افکار عمومی دارند و امیدواریم با این همکاری دوران سازگاری با کم‌آبی را آغاز کنیم.

وی افزود: بحث ما بحث مقابله با خشکسالی‌های کوتاه نیست و ما باید در این سرزمین شرایطی سازگار با شرایط اقلیمی را در پیش گرفته و بپذیریم آنچه که بر ما نازل شده و در اختیار ما است چنانچه صحیح مورد استفاده قرار گیرد و براساس فناوری‌های روز باشد مشکل کمتری به وجود خواهد آمد.

وزیر نیرو با تاکید بر پرهیز از بخشی نگری در زمینه آب، موضوع آب را مختص به یک وزارت خانه، قوه یا دستگاه ندانست و گفت: مساله آب مشترک است و نهادهای مختلف کشور مشترکا باید در این زمینه برنامه‌ریزی داشته باشند؛ آب ذاتاً مساله چند انضباطه است و نباید در یک دستگاه خلاصه شود و به همین خاطر جلسات منظمی داشته‌ایم و توفیقات خوبی حاصل شده و سرخط پروژه‌های مشترک تعریف شده است.

وی با بیان اینکه پروژه‌های مشترک را سعی داریم به زودی آغاز کنیم که اساس آن بهتر مصرف کردن منابع موجود است، افزود: ما در دهه‌های گذشته هم فرصت داشتیم به این معنا بپردازیم اما تأمین آب‌های جدید ما را از این مساله غافل کرده است.

دکتر اردکانیان ایجاد سطح بالایی از مفاهمه با مصرف کننده را در جامعه ضروری دانست و تصریح کرد: نقش استانداران در این زمینه جدی است و نمایندگان دولت باید تمام دستگاه‌ها را حول این هدف مشترک گرد هم آورند.

وی تمرکز بر کاهش هدررفت آب در شبکه‌های شهری را مورد توجه قرار داد و تصریح کرد: به لحاظ فرسودگی شبکه‌های آب خصوصاً در شهرهای بزرگ 25 درصد تلفات داریم؛ آبی که از سد رها می‌شود مشخص بوده و آب کنتورهای منازل نیز مشخص است و با این ترازها میزان هدررفت مشخص می‌شود؛ برخی سعی دارند این هدررفت را آب به حساب نیامده عنوان کنند اما واقعیت این است که بخشی از این تفاوت ناشی از تلفات در شبکه است.

وزیر نیرو گفت: برای انتقال، استحصال و تصفیه آب میلیاردها تومان هزینه می‌شود که باید در انتقال آن دقت داشته و تلفات شبکه را کاهش دهیم.

وی با تاکید بر اینکه در کشورهای پیشرفته نیز تلفات آب وجود دارد گفت: در این بخش سعی داریم با استفاده از سرمایه‌گذاری‌های بخش خصوصی مشکلات را کاهش دهیم.

اردکانیان با تاکید بر اینکه با استفاده از گروه‌های مرجع و مردم باید این مصرف را کاهش دهیم تصریح کرد: دستگاه‌هایی وجود دارد که می‌توان برق را در مواقع غیرپیک ذخیره کرد و در مواقع پیک مصرف کرد و به همین خاطر وارد عرصه‌ای شده‌ایم که بیش از گذشته به اعتماد و ارتباط با مصرف کننده در بخش‌های مختلف نیازمند هستیم و با تجدید سازمان خود را آماده این امر می‌کنیم.

وی با اشاره به امکان برنامه‌ریزی در زمان کم‌آبی گفت: هرچقدر امروز مصرف ما کمتر شده و مدیریت مصرف داشته باشیم حاکی از این خواهد بود که تابستان راحت‌تری را در پیش داریم و این اطمینان را به مردم می‌دهیم که در صورت مصرف صحیح و مدیریت مصرف مشکلی در تأمین آب در زمان کم‌آبی نخواهد بود.

انتهای پیام/

موضوع: اخبار عمومی
نسخه چاپ  |  دریافت PDF  |  آخرین تغییر: ۱۳۹۶/۱۱/۷  |  تعداد بازدید: ۵۰۷  |  کاربر: مهدی جعفری