نیازمند وفاق ملی برای حفظ منابع آب کشور هستیم

نیازمند وفاق ملی برای حفظ منابع آب کشور هستیم

مدیرکل روابط عمومی شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور:

نیازمند وفاق ملی برای حفظ منابع آب کشور هستیم

آموزش مصرف درست آب به  150 هزار دانش‌آموز پایه اول در کشور

مدیرکل روابط عمومی شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور با تاکید بر اینکه نیازمند وفاق ملی برای حفظ منابع آب کشور هستیم گفت: اگر به‌خوبی از منابع آب حفاظت نشود به بسیاری از شهرهای کشور آسیب جدی وارد خواهد شد.

به گزارش روابط عمومی شرکت آب و فاضلاب استان قم، مهندس محمد خلیلی‌پیر پیش از ظهر امروز در آئین تجلیل از حامیان آب برتر استان قم که با حضور استاندار قم و مدیران استان در تالار آب شرکت آب و فاضلاب برگزار شد، ضمن تقدیر از مدیران آب و فاضلاب استان قم برای اجرای جشنواره حامیان آب اظهار کرد: شرکت آب و فاضلاب قم جزو پیشتازان عرصه صرفه‌جویی در مصرف آب است.

وی اذعان کرد: حضور مدیران استان و استاندار در این نشست نشانگر توجه به مسئله آب است، موضوعی که جزو ابر چالش‌های کشور است.

مدیرکل روابط عمومی شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور با اشاره به مسئله بحران آب در کشور بیان کرد: رئیس‌جمهور نیز سال‌های قبل پرسش مهر 15 را به مسئله آب اختصاص دادند و اهتمام خوبی در این عرصه برای مدیریت منابع آب وجود دارد.

وی با تقدیر از مدیران آب و فاضلاب و آموزش‌وپرورش قم برای توسعه آموزش‌های صرفه‌جویی آب در مدارس گفت: افزودن بیش از 4 هزار دانش‌آموز به جمع حامیان آب و سازمان‌دهی رفتارهای فرهنگ‌سازانه در حوزه آب کار ساده‌ای نیست.

خلیلی‌پیر تصریح کرد: مشکل کمبود آب و خشک شدن تالاب‌ها یا کاهش منابع آب موضع جدیدی در سرزمین ما نیست و از گذشته دور با مسئله کم‌آبی آشنا بوده‌ایم.

وی با تاکید بر اینکه ما باید با واقعیت کم‌آبی کنار آمده و خود را با این شرایط سازگار کنیم خاطرنشان کرد: پیشینیان ما به‌خوبی آب را مدیریت کردند و ما جزو نخستین سدسازهای دنیا هستیم و نخستین سد قوسی دنیا را بیش از هزار و 800 سال قبل ساخته‌ایم.

خلیلی‌پیر به ابداع روش‌های نگهداری و انتقال آب در کشور در گذشته اشاره کرد و افزود: آب در کشور ما از دوردست‌ها برای مصرف مناطق کم‌آب منتقل می‌شده است و قنات یکی از نمادهای مدیریت آب در کشور است.

وی با تاکید بر اینکه برخی قنات‌ها در شهرهای ما از نظر مهندسی بی‌نظیر است اذعان کرد: سدهای زیرزمینی در کشور ما وجود دارد تا از تبخیر جلوگیری شود و بتوان در مدت طولانی‌تر آب ذخیره شود.

مدیرکل روابط عمومی شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور با بیان اینکه در بخش اجتماعی و فرهنگی نیز نیاکان ما به آب اهمیت ویژه می‌دادند، ابراز داشت: جدا از اینکه در دین اسلام اهمیت ویژه به آب داده شده در فرهنگ سنتی ما نیز برای کرامت بخشیدن به آب رسوم و آئین‌های ویژه‌ای داریم.

وی با تاکید بر اینکه نیازمند وفاق ملی برای حفظ منابع آب هستیم تصریح کرد: این آب باید برای نسل‌های بعدی حفظ شده و زندگی جریان داشته باشد؛ اگر آب به‌خوبی حفاظت نشود به بسیاری از شهرهای کشور آسیب جدی وارد خواهد شد.

خلیلی‌پیر اضافه کرد: اگر آب در کشور ما خوب استفاده نشود در 50 سال آینده با تغییرات اقلیمی ممکن است فلات مرکزی کشور خالی از جمله کرمان، یزد و بسیاری شهرهای دیگر که نمادها و هویت فرهنگی ما هستند خالی از سکنه باشد.

وی با تاکید بر اینکه عزم لازم برای حفظ منابع آب وجود دارد خاطرنشان کرد: نقش کودکان و دانش‌آموزان در مصرف صحیح آب و انتقال این فرهنگ به دیگران بسیار مهم است؛ در این فرهنگ‌سازی وزارت آموزش‌وپرورش همکاری بسیار خوبی دارد و برنامه‌های گسترده‌ای با کمک این وزارتخانه در حال اجرا است.

مدیرکل روابط عمومی شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور با اشاره به برگزاری جشنواره فراگیری نخستین واژه در مدارس گفت: این جشنواره ویژه دانش‌آموزان مقطع اول ابتدایی است که به بهانه یادگیری نخستین واژه «آب» همکاران شرکت آب و فاضلاب در مدارس حضور یافته و آگاهی بخشی در مدارس دارند.

وی خاطرنشان کرد: در سال گذشته بیش از 150 هزار دانش‌آموز مورد آموزش مستقیم در این بخش قرار گرفتند و امسال سعی داریم این تعداد را به 250 هزار دانش‌آموز برسانیم.

خلیلی‌پیر به ضرورت نهادینه‌سازی فرهنگ صحیح آب اشاره کرد و افزود: باید همه از این حرکت ارزشمند برای فرهنگ‌سازی مصرف آب حمایت کنند.

انتهای پیام/

موضوع: اخبار عمومی
نسخه چاپ  |  آخرین تغییر: ۱۳۹۶/۶/۲۲  |  تعداد بازدید: ۴۱۶  |  کاربر: مهدی جعفری