توسعه چشمگیر بخش آب و فاضلاب کشور با تاسیس شرکت‌های آبفای شهری

توسعه چشمگیر بخش آب و فاضلاب کشور با تاسیس شرکت‌های آبفای شهری

مدیرعامل آبفای قم عنوان کرد؛

توسعه چشمگیر بخش آب و فاضلاب کشور با تاسیس شرکت‌های آبفای شهری

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان قم از توسعه بخش آب و فاضلاب کشور با تصویب قانون تاسیس شرکت‌های آب و فاضلاب خبر داد و گفت: طی 26 سال گذشته جمعیت زیرپوشش آب در شهرها 120 درصد افزایش یافته است.

به گزارش روابط عمومی شرکت آب و فاضلاب استان قم، مهندس علی جان صادق پور  مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب و رئیس شورای هماهنگی مدیران وزارت نیرو در استان امروز همزمان با سالروز تصویب قانون تأسیس شرکت‌های آب و فاضلاب شهری در مجلس شورای اسلامی گفت: این قانون که در سال 69 در 19 ماده و 11 تبصره مصوب شد، يكي از قوانین مدرن و مترقی است که واحدهاي خودگرداني را تعريف كرد که به مشاركت بخش خصوصي در آن سال‌ها توجه داشت.

وی به رشد 120 درصدی جمعیت زیرپوشش آب در شهرها طی 26 سال گذشته اشاره کرد و اظهار داشت: تعداد مشتركين نیز با رشد 215 درصدی از حدود 5 ميليون به بیش از 15 ميليون فقره افزايش يافته است.

رئیس هیئت‌مدیره و مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان قم با بیان اینکه از رشد 174 درصدی تصفیه‌خانه‌های آب و افزایش 1300 درصدی تصفیه‌خانه‌های فاضلاب در کشور خبر داد و گفت: جمعيت تحت پوشش فاضلاب حدود ۲ ميليون نفر بود كه در حال حاضر با رشد  12 برابری به بیش از 47 ميليون نفر افزايش يافته است.

وی در ادامه با اشاره به تشکیل شرکت آب و فاضلاب استان قم در سال 1371 خاطرنشان کرد: جمعت زیر پوشش آب از 750 هزار نفر در حال حاضر به حدود یک میلیون و 200 هزار نفر رسیده است.

مهندس صادق پور با بیان اینکه تعداد مشتركين آب از 141 هزار فقره به  305 هزار فقره افزايش يافته است، یادآور شد: تعداد مشترکان فاضلاب نیز طی این مدت با افزایش 58 برابری، از هزار و 200 به 71 هزار مشترک رسیده است.

وی با بیان اینکه تمام جمعیت شهری استان زیر پوشش 100 درصدی آب شرب هستند، گفت: این شاخص در کشور 99.2 درصد است.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان قم، متوسط آب بدون درآمد در کشور را 26.2 درصد عنوان کرد و ابراز داشت: این رقم در استان قم 19.84 است که نشانگر کیفیت بالای شبکه‌های آب استان قم در سطح ملی است.

وی در ادامه به ارائه گزارشی از عملکردهای  شاخص شرکت آب و فاضلاب طی 9 ماهه اول سال جاری پرداخت و گفت: انجام بیش از 9 هزار آزمون فیزیکی، شیمایی، میکربی و... از آب قم، شستشوی 80 کیلومتر از خطوط انتقال، 920 کیلومتر شبکه آب‌رسانی و  60 هزار مترمکعب مخزن  و شتشوی600 کیلومتر شبکه فاضلاب با دستگاه واتر جت از جمله اقدامات آبفای قم است.

مهندس صادق پور اجرای اتصال سه نقطه از شبکه فاضلاب به طول 1.4 کیلومتر در مناطق شیخ آباد، سوم خرداد و باغ شازده و بهره‌برداری از 32 کیلومتر از شبکه جدید، بازسازی، نوسازی و تجهیز 20 حلقه چاه شهر قم با اعتباری بالغ بر 10 میلیارد ریال، تدوین پروژه‌های مصوب نظام یکپارچه پیشبرد و پایش اقتصاد مقاومتی، استقرار سامانه قرائت از راه دور کنتورهای پرمصرف مشترکین به تعداد 175 فقره و ایجاد امکان افزایش ظرفیت برداشت آب از سد 15 خرداد در مواقع ضروری را از دیگر اقدامات شرکت آب و فاضلاب در سال جاری برشمرد.

وی اظهار داشت: اجرای 30 کیلومتر توسعه، اصلاح، بازسازی شبکه توزیع، خط انتقال و شبکه دوم آب شیرین، اجرای 32 کیلومتر توسعه، اصلاح و بازسازی خطوط اصلی و فرعی جمع‌آوری فاضلاب، شناسایی و رفع 13 هزار فقره حادثه در خطوط اصلی و فرعی آب و نیز شبکه جمع‌آوری و خطوط انتقال فاضلاب، واگذاری 11 هزار فقره انشعاب آب و فاضلاب به مشترکین جدید و پاسخگویی به 130 هزار مورد تماس از طریق سامانه 122 بخشی دیگر از عملکرد شرکت آب و فاضلاب استان قم در سال جاری به شمار می‌رود.

مدیرعامل آبفای قم، اجرای 100 کیلومتر لوله‌گذاری به اقطار 200 تا 600 میلی متر همراه با 15 هزار انشعاب فاضلاب در مناطق محروم  3 و 6 شهری قم با اعتباری معادل 60 میلیارد تومان از محل اعتبارات بانک توسعه اسلامی، فراخوان جذب سرمایه‌گذار جهت اجرای شبکه توزیع، خطوط اصلی و انتقال و نیز تصفیه‌خانه پردیسان به روش بیع متقابل، احداث نیروگاه کوچک برق آبی با روش BOO   بر روی خط انتقال آب قم، راه‌اندازی دفتر خدمات امور مشترکین در پردیسان، بهره‌برداری  از ساختمان اداری به مساحت 1000 متر به مبلغ  25 میلیارد ریال و تکمیل، تجهیز و ایمن‌سازی ساختمان اتفاقات را نیز از جمله پروژه‌های مهم در حال اجرای آبفای قم اعلام کرد.

وی همچنین به برخی از افتخارات شرکت آب و فاضلاب نیز اشاره کرد و کسب رتبه برتر ارزیابی عملکرد در بین شرکت‌های آب و فاضلاب شهری کشور، اعطای گواهینامه ملی جایزه بنیاد جهانی انرژی و  تندیس سطح طلایی جامعه مدیریت سبز اروپا به پروژه تصفیه‌خانه شماره سه فاضلاب قم، کسب رتبه برتر غرفه شرکت آب و فاضلاب در نمایشگاه سیمای امید و اعطای کسب  تندیس سیمین جایزه ملی کیفیت پروژه ایران  به تصفیه‌خانه فاضلاب قم از جمله این افتخارات برشمرد.

مدیر روابط عمومی و آموزش همگانی شرکت آبفای قم نیز در این نشست با اشاره به برنامه فرهنگي، آموزشي و ترويجي شركت آب و فاضلاب استان ابراز داشت: ما در راستاي اهداف و سیاست‌های وزارت نيرو پيرامون فرهنگ‌سازی مصرف آب اجراي طرح حاميان آب را با مشاركت آموزش و پرورش در دستور كار قرار داديم.

محمد کربلایی ابراهیمی توليد  و پخش 90 برنامه راديويي با عنوان صداي آب از شبكه سراسري راديو جوان از ديگر اقدامات شركت آب و فاضلاب در راستاي فرهنگ‌سازی مصرف بهينه آب در جامعه برشمرد و گفت: تشريح وضعيت بحراني آب كشور و برخي از كشورها، چالش‌های تأمین آب و مديريت مصرف محور محتوايي اين برنامه بود.

پایان خبر/

موضوع: اخبار عمومی
نسخه چاپ  |  آخرین تغییر: ۱۳۹۵/۱۰/۱۱  |  تعداد بازدید: ۵۲۳  |  کاربر: مهدی جعفری